Msza św. w intencji księżnej Aleksandry Ogińskiej

W dniu 7 listopada 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tradycyjnej już mszy świętej odprawionej w intencji patronki szkoły - Księżnej Aleksandry Ogińskiej.  Mszę w  kaplicy pw. św. Krzyża (potocznie nazywanej Kaplicą Ogińskich)  odprawił proboszcz parafii pw. Świętego Stanisława w Siedlcach  - ksiądz Adam Patejuk. Po mszy świętej w krypcie, w której pochowana została Księżna uczniowie złożyli wieniec i zapalili znicze.

Była to również okazja do poznania historii związanej z Siedlcami oraz z Księżną Ogińską. Bardzo ciekawie opowiedziała o tym Pani Krystyna Dmowska, nauczycielka z biblioteki szkolnej.
W mszy świętej wzięli udział uczniowie klas IVb, VId i VIIIb pod opieką Pań: Grażyny Pacek - Dołęgi, Kingi Ptaszyńskiej, Iwony Wadas, Anety Skwierczyńskiej oraz Krystyny Dmowskiej.
Klasycystyczna kaplica znajdująca się w Siedlcach przy ul. Starowiejskiej . Została wybudowana w 1791 na polecenie księżnej Aleksandry Ogińskiej, kaplica zaprojektowana przez Zygmunta Vogla,którego jest jedynym znanym dziełem architektonicznym, wzniesiona w miejscu pierwotnego kościoła, w otoczeniu pierwszego siedleckiego cmentarza. W 1798 spoczęło tutaj ciało fundatorki.

Kaplica ma podstawę ośmioboku, jest ozdobiona kolumnami toskańskimi i pokryta kopułą z ażurową latarnią. Na głównych drzwiach jest XVIII-wieczna kołatka o kształcie lwich głów. Nad drzwiami bocznymi, które są wejściem do krypty, znajdują się inicjały Aleksandry.

Kaplica, wbrew upowszechnianym informacjom, nigdy nie należała do zespołu pałacowo-ogrodowego, na co wskazuje plan Siedlec z 1811 r. Budynek nie był powiązany komunikacyjnie z założeniem pałacowo-parkowym. Elewacja zwrócona jest w stronę ul. Starowiejskiej. Do połowy XIX w. za kaplicą przebiegał kanał, wzdłuż którego poprowadzony był płot oddzielający założenie od terenu cmentarza.