IV Otwarte Mistrzostwa Siedleckich Szkół w Szachach Błyskawicznych

Dnia 28.03.2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach odbyły się IV Otwarte Mistrzostwa Siedleckich Szkół w Szachach Błyskawicznych.

W tym roku turniej miał mocną obsadę. Wystartowało 70 zawodników i zawodniczek, a w tym 8 z międzynarodowym rankingiem FIDE. Do Siedlec przyjechali też gracze z okolicznych miejscowości. Rozpiętość wiekowa wahała się od 7 do 20 lat.

Naszą szkołę reprezentowali:

- Kakowski Wojciech kl. VIIIc,

- Wojewódzki Krzysztof, kl. Vd,

- Dmowski Piotr, kl. Va,

- Kovalskyi Vladyslav, kl. IIIa

oraz najmłodsi gracze z klas drugich (wychowankowie p.Bożeny Szoplik i p.Ewy Czajkowskiej):

- Dąbrowski Stanisław, kl. IIa,

- Dymowska Kornelia, kl.IIa,

- Myrcha Tymoteusz, kl.IIa,

- Pędzik Natalia, kl.IIb.

W czasie zawodów, każdy z uczestników rozegrał 8 partii, za wygraną otrzymywało się 1 pkt,   za remis 0,5 pkt, za przegraną 0 pkt.

Oto wyniki turniejowe w poszczególnych kategoriach:

W kategorii szkoły podstawowe kl. VII-VIII i gimnazja:

1. Żurawicki Jakub, Gimnazjum Gminy Liw, Węgrów, 7,5 pkt.
    2. Kakowski Wojciech, SP Nr 10, Siedlce, 6,5 pkt.
  2. Orzełowski Piotr, Gimnazjum Nr 3, Siedlce, 6,0 pkt.

W kategorii szkoły podstawowe klasy IV-VI:
    1. Dobosiewicz Dawid, SP Bojmie, 6,5 pkt.
    2. Dobosiewicz Krzysztof, SP Bojmie, 6,0 pkt.
    3. Krawczak Patryk, SP Nr 6 Siedlce, 6,0 pkt.

W kategorii szkoły podstawowe klasy I-III:
1. Maliszewski Paweł, SP Nr 6, Siedlce, 5,0 pkt.
2. Kanicki Bartosz, SP Nr 11, Siedlce, 5,0 pkt.
3. Kovalskyi Vladyslav, SP Nr 10, Siedlce, 5,0 pkt.

Trzeba podkreślić, że dla większości uczniów z naszej szkoły były to pierwsze zawody. Pomimo tego wykazali się dużymi umiejętnościami i ambicją. Często musieli grać przeciwko starszym i bardziej doświadczonym zawodnikom. Uczniowie klas drugich: Kornelka i Staś wygrali aż 4 partie (zwycięzcy po 5), a pozostali niewiele mniej.

Uczniowie klas piątych zdobyli: 5 pkt. (Krzysztof) i 4,5 pkt (Piotr).

Nasz długoletni mistrz szachowy Wojtek Kakowski, który w tym roku kończy ósmą klasę, będzie miał na przyszłorocznych zawodach godnych następców.

Gratulacje dla rodziców i dziadków, którzy rozegrali z dziećmi wiele partii szachowych. Można powiedzieć, że ten trudny sport łączy pokolenia.

Młodym szachistom życzymy dalszych sukcesów oraz aby granie w tą królewską grę, w dalszym ciągu sprawiało im przyjemność.

Katarzyna Nurzyńska

proba