80 rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę

16 września 2019r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 80 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę. 80 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę.
Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. ZSRR uderzył na dwóch frontach - ukraińskim (na Dubno, Łuck, Włodzimierz Wołyński, Chełm, Zamość, Lublin, Tarnopol, Lwów, Czortków, Stanisławów, Stryj i Sambor i Kołomyję) i białoruskim (na Wilno, Baranowicze, Wołkowysk, Grodno, Suwałki i Brześć).

Jeszcze w pierwszym miesiącu II wojny światowej Armia Czerwona i Wehrmacht spotkały się na terytorium RP i wyznaczyły linię podziału polskiego terytorium między ZSRR i III Rzeszę. Moment ten przez historyków i publicystów nazywany jest IV rozbiorem Polski.

Uroczysty apel przygotowali uczniowie pod opieką Pań: Ewy Kołodziajak, Barbary Jaskólskiej i Doroty Szkopek.