AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 12.11.2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas: IIId, VIb, VId, VIIc i VIIIa pod kierunkiem nauczycieli: p. B. Kuć, p. E. Radzikowskiej, p. A. Głuchowskiego, p. J. Skorupki, p. B. Przesmyckiej, p. I. Janik, p. E. Bielińskiej przygotowali inscenizację pt. „Urodziny Niepodległej”.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, słowo wstępne na temat drogi naszej Ojczyzny ku niepodległości wygłosił Pan Dyrektor - Daniel Wiszniewski. Następnie za pomocą przywołania ważnych wydarzeń historycznych, przenieśliśmy się do czasów, kiedy Polski nie było na mapach Europy. W tamte czasy zabrała nas 101–letnia babcia, która 11 listopada obchodziła swoje urodziny. Jednak to nie one były dla niej powodem do radości, lecz fakt, że to wolna Polska ma swoje święto – 101. urodziny. W teksty wspomnień dostojnej jubilatki opowiadane grzecznej wnuczce i zbuntowanemu wnuczkowi, wplecione zostały tradycyjne pieśni patriotyczne oraz piosenki współczesnych wykonawców, które bardziej przemawiają do dzisiejszej młodzieży niż doniosłe romantyczne wiersze.

W tym roku nasi młodzi aktorzy w niecodzienny i oryginalny sposób – na rockowo i rapowo – przedstawili swoją wizję patriotyzmu. Akademię uświetnił śpiew chóru szkolnego.

Występy solowe Amelii Celińskiej z kl. IIc i Tomasza Skoczka z kl. VIIc bardzo spodobały się publiczności. Młodzi wokaliści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Narodowe święto podkreślały stroje galowe i biało-czerwone barwy. Akademia była dla uczniów ciekawą lekcją nowoczesnego patriotyzmu, podkreślającą wagę słów: „Nie pytaj, co ojczyzna może dać tobie. Pytaj, co ty możesz dać ojczyźnie!