Wyobraź sobie … czyli płasko i przestrzennie – podsumowanie projektu

Od 9 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 10 w Siedlcach realizowany był projekt pt. „Wyobraź sobie … czyli płasko i przestrzennie”. Projekt został dofinansowany przez Fundację mBanku w ramach programu mPotęga, a jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Edukacji INPLUS. Wsparcia merytorycznego udzieliło Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. W zajęciach wzięło udział 25 uczniów z klas piątych i szóstych.

Celem projektu było zainteresowanie uczniów matematyką, rozwijanie ich wyobraźni przestrzennej, zdolności kreatywnego myślenia, a zwłaszcza pokazanie im powiązania matematyki z innymi dziedzinami życia i aktywny udział rodziców w działaniach dydaktycznych szkoły.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych, mierząc działkę wokół szkoły z wykorzystaniem m.in. koła do odmierzania odległości, kroków, patyków oraz rozwiązywali problemy badawcze związane ze skalą. Z pomocą klocków Reko zbadali własności wielokątów foremnych, brył platońskich, a także stworzyli własne parkietaże.

Podczas wspólnych zajęć z rodzicami ph. „Zagraj ze mną” wiele radości obu stronom sprawiło odtwarzanie przez rodziców budowli z klocków Cubo, które ułożyły dzieci, mając do dyspozycji kartę z ich rzutami na płaszczyźnie.

Uczniowie odkrywali matematykę także podczas warsztatów plastycznych pt. „Plastyka z matematyką w tle”, tworząc wielobarwne kompozycje na płaszczyźnie oraz dekoracje świąteczne w kształcie brył.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach, współpracowały ze sobą, wykazując się dodatkowo dużą kreatywnością i twórczym podejściem do zadań.