Zajęcia z druku 3D - rozwijamy kreatywność i myślenie projektowe

W październiku uczniowie z koła informatycznego z elementami druku 3D tworzyli przedmioty codziennego użytku: podstawkę pod telefon, wyciskacz do pasty do zębów i breloczki do kluczy. Prace zostały zaprojektowane przy użyciu programu Tinkercad. Uczniowie samodzielnie wycinali otwory, dowolnie i wg własnego pomysłu przyozdabiali swoje spersonalizowane podstawki pod telefon i breloczki.

Gdy projekty były już gotowe, przekształcali je na pliki STL, które można wydrukować na drukarce 3D. W programie Creality Slicer swoje projekty pocięli na warstwy. Obserwowali cały proces drukowania na drukarce Creality CR – 200B, którą otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Ze względu na długotrwały proces wydruku, tylko niektóre prace uczniów zostały wydrukowane a następnie z powodzeniem przetestowane.

Zajęcia nie tylko uczą dzieci podstaw druku 3D, ale także rozwijają kreatywność i myślenie projektowe. Są również świetną okazją do zrozumienia, jak technologia może być używana do tworzenia praktycznych przedmiotów do codziennego użytku.