Pokazy fizyko-chemiczne

W dniu 24 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyły się pokazy fizyko-chemiczne dla uczniów klas VI i VII. Ciekawe i efektowne eksperymenty chemiczne i doświadczenia fizyczne zaprezentował dwuosobowy zespół młodych pasjonatów nauki „Zaelektryzowani” z Lublina. Panowie wykonali serię zaskakujących i budzących podziw uczniów widowiskowych eksperymentów, w których aktywny udział brali sami nasi uczniowie.

Wśród nich znalazły się np. efektowne spalanie ciekłego butanu – „paląca się ławka”, wybuchowe spalanie mieszaniny wodoru z powietrzem. Ponadto prezentowane i szczegółowo omawiane były właściwości fizyko-chemiczne tlenku węgla(IV), helu, tlenu i wodoru. Poruszony był szczególnie ważny przy wykonywaniu wszelkich eksperymentów chemicznych aspekt bezpieczeństwa. Trudne na co dzień i skomplikowane dla uczniów zagadnienia i wiedza z obszaru chemii i fizyki, okraszone dowcipem i przekazane w ten atrakcyjny sposób i w zabawnej formie spowodowały, że niejeden uczeń odkrył w sobie żyłkę prawdziwego naukowca.

Joanna Grzyb – nauczycielka chemii