„Zaczaruj szkołę z drukiem 3D”

Ruszył konkurs na projekt przy użyciu techniki drukowania przestrzennego. Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na pozalekcyjne zajęcia informatyczne z elementami druku 3D podjęli wyzwanie i zgłosili swój udział w konkursie. W tym celu zostały utworzone dwie pięcioosobowe grupy o nazwie „Dycha” i „Zadrukowani”.

Po identyfikacji potrzeb naszej szkoły, grupa projektowa „Zadrukowani” zdecydowała się na zaprojektowanie brył takich jak: dwunastościan i sześciościan z wygrawerowanymi cyferkami i literkami. Bryły te będą wykorzystywane podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i terapii pedagogicznej. Będą służyły między innymi do utrwalania pisowni ortograficznej, tabliczki mnożenia oraz do budowania dłuższych wypowiedzi zdaniowych. Pomysłodawcą kostek jest nasza szkolna Pani pedagog Małgorzata Remiszewska.

Grupa projektowa „Dycha” zdecydowała się na zaprojektowanie kolorowych „sygnalizatorów”.
Technika „sygnalizatorów” może być pomocna podczas powtórzenia lub przygotowania do sprawdzianu. Nauczyciel czytając kolejne hasła materiału, który będzie na sprawdzianie może kontrolować za pomocą „sygnalizatora”,  stopień przygotowania ucznia do sprawdzianu. Zorientuje się, z jakimi zadaniami mają uczniowie jeszcze problemy. Kolory „sygnalizatorów” całej klasy dają nauczycielowi wskazówkę, co należy jeszcze przed sprawdzianem powtórzyć .

SYGNALIZATOR  można również wykorzystać jako podsumowanie wiedzy ucznia po lekcji.

Żółty - „nie zrozumiałem wszystkich poleceń podczas lekcji, muszę skonsultować się z nauczycielem”,

Czerwony – „Potrzebuję pomocy koleżeńskiej oraz/lub wsparcia nauczyciela w tym zakresie, niewiele zapamiętałem”,

Zielony - „Wszystko jest dla mnie jasne!”

Dzięki temu w łatwy i szybki sposób nauczyciel otrzymuje informację zwrotną od ucznia!

Pomysłodawcą projektu jest Pani metodyk Dorota Saj.
Konkurs „Zaczaruj szkołę z drukiem 3D” ogłosiła spółka Skriware, która działa na światową skalę w branży EdTech.

Przed nami zadanie zamodelowania i stworzenia wydruku 3D, organizacja wydarzenia wprowadzającego wybrane rozwiązanie w szkole oraz nagranie krótkiego wideo dokumentującego przebieg projektu. Autorzy najlepszych prac (zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i szkoły) otrzymają nagrody – m.in. SkriBota, czyli robota edukacyjnego, SkriKity, tj. zestawy klocków edukacyjnych czy kursy modelowania 3D.
„Zaczaruj szkołę z drukiem 3D” to konkurs, będący doskonałą okazją dla nauczycieli i dyrektorów szkół na udokumentowanie wykorzystania sprzętu zakupionego w ramach Laboratoriów Przyszłości i wykorzystania pracowni druku 3D. Chcemy promować edukację dopasowaną do potrzeb XXI wieku, która łączy rozwój kompetencji miękkich i technicznych – podkreśla Karol Górnowicz, CEO Skriware i członek Jury Konkursu.

Na zajęciach pozalekcyjnych z informatyki z elementami druku 3D uczniowie wykorzystują sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Koordynatorem konkursu jest Pani Renata Ciok.