Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Po mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym Bożego Ciała, w szkolnej sali gimnastycznej odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.

Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia chwilą ciszy pamięci ofiar II Wojny Światowej. Po okolicznościowych przemówieniach obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez uczniów, pod opieką Pań: Agnieszki Wiśniewskiej, Joanny Wiszniewskiej, Izabelli Janik, Ilony Prokopiuk. Piękne dekoracje wykonały Panie:  Joanna Kamińska,  Małgorzata Remiszewska i Dorota Kowalczyk.

Początek roku szkolnego był jednocześnie dniem, w którym otwarto na terenie szkoły edukacyjną ścieżkę przyrodniczą. Ścieżka, zgodnie z umową 1181/23/EE/D zawartą pomiędzy Miastem Siedlce a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie została przez Fundusz dofinansowana kwotą 90000 zł.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:

• Pan Robert Chojecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce,
  • Pani Agnieszka Kiljańczyk, dyrektor siedleckiego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
  • Pani Teresa Sikorska, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Siedlce,
  • Pani Katarzyna Wawryniuk, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce,
  • Pan Mariusz Remiszewski, przewodniczący Rady Rodziców,
  • Pan Daniel Wiszniewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach,
  • Szymon Sędzimierz, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego.

Na ścieżkę przyrodniczą składają się następujące elementy:

1. Trzy ławy z blatami edukacyjnymi: „Zioła z lasu i ogrodu”, „Owoce leśne”, „Ssaki leśne”.
  2. Dwie tablice dwustronne: „Budowa warstwowa lasu”, „Drzewa iglaste i liściaste”, „Na tropie leśnych zwierząt”, „Mieszkańcy lasu”.
  3. Gra plenerowa z elementami edukacyjnymi obrotowymi – kostkami: „Ornitolog – poznajemy ptaki”.
  4. Gra plenerowa z elementami graficznymi z zakresu dendrologii: „Dendrolog”.
  5. Gry plenerowe z przesuwnymi elementami w formie labiryntu: „Mieszkańcy lasu”, „Jak zachowywać się w lesie”.
  6. Gra plenerowa z obrotowymi tarczami i tablicą opisująca zmiany i zjawiska przyrodnicze zachodzące w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku: „Zegar fenologiczny”.
  7. Gra plenerowa z obrotowymi tabliczkami – typu dobierz w pary: „Grzyby jadalne i ich niebezpieczne sobowtóry”.
  8. Gra plenerowa z elementami obrotowymi – kostkami: „Tropy zwierząt”.
  9. Gra edukacyjna pozwalająca na poznanie akustycznych właściwości drewna: „Dendrofon”.
  10. Gra plenerowa z obrotowymi kostkami tworzącymi ciąg myślowy: „Łańcuch pokarmowy –las”.
  11. Gra plenerowa z obrotowymi elementami – tabliczkami: „Leśne puzzle”.

Mamy nadzieję, że oddana do użytku ścieżka przyrodnicza przyczyni się do kształtowania postaw ekologicznych oraz uatrakcyjni zdobywanie wiedzy przyrodniczej.

Podczas uroczystości wykorzystano nagłośnienie  sali gimnastycznej oraz sprzęt fotograficzny otrzymany w ramach Rządowego Programu "Laboratoria Przyszłości".