Akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Dnia 10 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: VII a, VI d i IV b pod kierunkiem Pań: Barbary Kuć, Emilii Radzikowskiej i Jolanty Skorupki. Hasłem przewodnim akademii były słowa piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską…”.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Słowo wstępne wygłosił Pan dyrektor – Daniel Wiszniewski. Początek uroczystości nie zapowiadał tradycyjnej formy patriotycznego przekazu. Część artystyczną rozpoczął sygnał dźwiękowy siedleckiej rozgłośni ES-ka. W rolę reporterek wcieliły się uczennice, które relacjonowały przebieg uroczystości ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach. Dziewczęta przeprowadzały sondę wśród młodszych kolegów i koleżanek, pytając dlaczego 11 listopada jest świętem wszystkich Polaków i co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku? Następnie w krótką podróż do przeszłości zabrali nas uczniowie odgrywający role żołnierzy, którzy w mundurach wojskowych poprowadzili nas ścieżkami historii przez cztery stacje: Niewola – Powstania – I wojna światowa – Wolność. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wiersze upamiętniające męstwo i upór Polaków w dążeniu do niepodległości. Akademię uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem Pani Izabelli Janik. Uczniowie zaśpiewali najpiękniejsze i najbardziej wzruszające pieśni patriotyczne, m.in.: „Chorał”, „Niepodległość – trudne słowo”, „Warszawianka”, „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada”, „Niepodległa, niepokorna”. Całości dopełniała prezentacja multimedialna, ukazująca rys historyczny od rozbiorów do odzyskania niepodległości. Przepiękną dekorację wykonały Panie: Mariola Michalska, Małgorzata Rek i Magdalena Sołtysiuk-Kruś.

Narodowe święto podkreślały stroje galowe i biało-czerwone barwy. Akademia była dla uczniów ciekawą lekcją patriotyzmu, podkreślającą wagę słów marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.