Reaktor jądrowy "Maria" w Świerku - wycieczka edukacyjna

W dniu 22.10.2019 uczniowie  klasy VIIb oraz inni szczególnie zainteresowani uczniowie klas siódmych i ósmych, pod opieką Pani Agnieszki Przybysz i nauczycielki chemii Pani Joanny Grzyb, wybrali się na edukacyjną wycieczkę, aby zwiedzić jedyny czynny, polski badawczy reaktor jądrowy Maria w Świerku.

W ramach tej wizyty uczniowie wysłuchali obszernego wykładu o wpływie promieniowania jonizującego na środowisko oraz ludzi, o ochronie radiologicznej i o podstawowych zagadnieniach związanych ze zjawiskiem promieniotwórczości. Wyjazd był miłym urozmaiceniem standardowej lekcji w szkole, a wizyta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych przekonała być może niektórych uczniów do tego, że warto zgłębiać tajniki tych jakże ciekawych nauk jak chemia i fizyka.

Drugą częścią wycieczki było zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP. Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli wiele ciekawych ekspozycji, co pozwoliło im pogłębić wiedzę z zakresu historii ekonomii i rozwoju pieniądza.