Konkurs plastyczny Rzecznika Praw Dziecka

20 listopada przypada 25 rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Tego dnia w Polsce po raz kolejny obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

W związku z tym dniem, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym dla uczniów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.

Szczegóły konkursu, załączniki oraz regulamin można znaleźć na stronie internetowej

Szczegółowe informacje o szkolnym etapie konkursu znajdziecie w Dzienniku Librus.

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku. Dzisiaj jest ona nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Konwencja o prawach dziecka jest międzynarodową umową, która zawiera zbiór praw. Państwo, które ją podpisze jest zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw.
Konwencja zawiera 41 artykułów zawierających: prawa osobiste, socjalne, polityczne i tzw. prawa specjalne dotyczące dzieci mniejszości narodowych, sierot, chorych i kalekich.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci. Mówił on, że „dziecko nie jest przyszłym człowiekiem, ale człowiekiem”, w związku z tym, tak samo jak osobom dorosłym, dzieciom przysługują prawa.

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Również w Statucie naszej szkoły zawarte są prawa dziecka jako ucznia.

Wszystkie dzieci, młodzież do 18 roku życia mają prawo miedzy innymi do:

1. życia i rozwoju,
  2. wypowiedzi własnego zdania w ważnych dla nich sprawach, w których dorośli powinni ich wysłuchać,
  3. prawo do szanowania ich godności i prywatności np. respektowania prywatności korespondencji,
  4. prawo do życia bez przemocy i poniżania,
  5. ochrony przed złym traktowaniem i krzywdzeniem fizycznym oraz psychicznym,
  6. życia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i umysłowego,
  7. prawo do miłości i wychowania przez oboje rodziców, także gdy rodzice nie mieszkają razem,
  8. prawo do nauki, wypoczynku i pełnej opieki medycznej,
  9. prawo, aby wszystkie sprawy w sądach i urzędach, dotyczące dzieci, uwzględniały najpierw ich dobro, a potem interesy dorosłych.
  10. Prawo do wypoczynku i czasu wolnego

Na straży  praw dziecka określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stoi rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak. W szkole natomiast powołany jest Szkolny Rzecznik Praw Ucznia, funkcję tę pełni pedagog Dorota Szkopek.

Prawa dziecka, Wasze prawa do godnego życia powinny być przestrzegane w domu, szkole, na ulicy - wszędzie. Prawa dziecka nie powinny naruszać lub ograniczać praw innych. Pamiętajcie, że wasze prawa będą respektowane, gdy wy będziecie szanować i respektować prawa innych. Nie zapominajcie, że oprócz praw macie także obowiązki zarówno dziecka w domu jak i ucznia w szkole.

Pedagodzy szkolni