230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja będziemy świętować 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Publikujemy link do okolicznościowego filmu  przygotowanego przez uczniów klas: IIa, IVd, VIc oraz VIIe pod kierunkiem p. Katarzyny Nurzyńskiej , p. Ilony Prokopiuk, p. Emilii Radzikowskiej, p. Agnieszki Wiśniewskiej oraz  p. Agnieszki Woźniak.

Link do filmu

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała  zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia Konstytucji - święta narodowego.

Data 3 maja 1791 roku  pozostanie dla nas wszystkich datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy. I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki. Po jej upadku, stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności jego obywateli.
W tym roku nie możemy uczcić tego święta uroczystą akademią w szkole z uwagi na pandemię koronawirusa. Pamiętajmy jednak o tym ważnym wydarzeniu dla nas - Polaków.

Miesiąc maj wpisał się również na pierwsze karty historii naszej szkoły, ponieważ 2 maja 1997 roku nadszedł moment szczególnie wzniosły - nadanie imienia księżnej Aleksandry Ogińskiej oraz wręczenie sztandaru szkoły. Patronka Szkoły Podstawowej Nr 10 była postacią niezwykle istotną dla historii Siedlec, dzięki niej nasze miasto przeżyło swój ,,złoty okres”. Córka Fryderyka Michała Czartoryskiego i Eleonory Moniki Waldstein przyczyniła się do znacznych przemian w zakresie zabudowy architektonicznej Siedlec, wpływając także na rozwój ekonomiczny i kulturalny miasta.