Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodziliśmy  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

W Siedlcach uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkich pomordowanych przez NKWD, która została odprawiona w kościele  pw. św. Stanisława BM. Następnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego odczytanoSiedlecką Listę Katyńską. Po odczytaniu 155 nazwisk Siedlczan zamordowanych przez Sowietów i wystąpieniu Prezydenta Miasta Siedlce, nastąpiło złożenie kwiatów, zapalenie zniczy pod Tablicą Katyńską, Pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach (ul. Piłsudskiego 4). W uroczystościach wzięła udział delegacja Szkoły Podstawowej nr 10- uczniowie klasy VIIIe: Bianka Baraniak, Aleksandra Gałek, Olga Głogowska, Patrycja Konieczny, Bartosz Koryciński, Krzysztof Topczewski, Pani Barbara Jaskólska i Pan Dyrektor Daniel Wiszniewski.